Skip to main content

Judge Harold V. Froehlich

Judge Harold V. Froelich is a resident of Appleton, Wisconsin.  He served in the U.S. Navy during the Korean War from 1951 to 1955. He graduated from the University of Wisconsin in 1959 and the University of Wisconsin Law School in 1962.  In 1962 he was elected to the Wisconsin State Assembly as a Republican, serving from January 1963 to January 1973.  He was the Assembly Speaker in 1967 and 1969, and Minority Leader in 1971.  During his years in the Assembly, he was also an attorney in private practice, a certified public accountant and a licensed real estate broker. In November 1972, he was elected to Congress as a Republican from the Eighth Congressional District, serving one term until January 1975, when he returned to private law practice and accounting. In September 1981, he was appointed Outagamie Circuit Court Judge by Gov. Lee Sherman Dreyfus, and was elected in 1982, 1988, 1994, 2000 and 2006, serving until his retirement in April 2011.

Judge Froelich was nominated by the Government Accountability Candidate Committee and appointed to the Government Accountability Board in 2013 by Governor Scott Walker for a term to expire May 1, 2016. His appointment to the Board has not yet been confirmed by the State Senate.  He is vice-chairperson of the Board for 2014.